Наследството е сложен процес, регулиран от законодателството, което има за цел да гарантира справедливото разпределение на имуществото на починалия. Една от важните концепции в наследственото право на България е тази...
Територията, която населява даден растителен вид, се нарича ареал. На географските карти той се означава с линия, съединяваща крайните точки на неговото разпространение в озеленяването. Ако видът заема непрекъснато цялата територия на ареала, той има непрекъснат ареал. Когато отделните находища на вида са на значително разстояние едно от друго те не се съединяват с обща граница, а се означават поотделно, тогава ареалът на вида е прекъснат (разпокъсан).
Когато даден вид е локализиран в ограничена географска област, този вид е ендемит за дадената област. Ендемити за Балканския полуостров са бялата мура, обикновеният конски кестен, сръбският смърч, а за Европа – обикновеният бук.
Когато даден вид в миналото е бил много по-разпространен от сега, се казва, че този вид е реликт. Видовете с консервативна наследственост, които трудно се приспособяват към променящите се външни условия в процеса на озеленяване, изпадат в положението на реликт, когато условията се изменят в неблагоприятна за вида посока. Тогава те запазват разпространението си там, където условията отговарят на техните изисквания. Реликти са гинкото, мамонтовото дърво и обикновеният конски кестен.
Видовете с голяма екологична пластичност имат възможност да се приспособяват към различни почвени и климатични условия и са широко разпространени. В границите на своя обширен ареал такива видове се диференцират на т.нар. географски форми, които изискват определен комплекс от условия, при които се формират. Често географските форми имат и някои морфологични различия. Географски форми има при белия бор, обикновения смърч, дутаската и други видове.
Много дървесни растения се използват като декоративни в озеленяването, далеч извън границите на естественото им разпространение. Целенасочената дейност на човека за въвеждане на диворастящите видове в култура, на места, където естествено не се срещат, се нарича интродукция. Когато култивираното растение на новото си местообитание намери подходящи условия за своето развитие, се приема, че то се е натурализирало на новото си местообитание. Натурализираните видове трайно заемат територията, на която са въведени, като се самовъзобновяват без намесата на човека. Натурализирани запнякотмеежа в нашата страна са бялата акация, червеният дъб, дугласката, американският ясен и др. Процесът на приспособяване на растенията към новите условия – климатични, почвени, фитоценотични и др., се нарича аклиматизация.
Първоначално се е смятало, че аклиматизацията е приспособяване на растенията само към климатичните условия на новото местообитание.
В природата обаче климатичните условия действат заедно с всички останали фактори на средата, поради което растенията се приспособяват към целия комплекс от екологични фактори. Декандол приема, че натурализацията е висша степен на аклиматизация.
Важен момент при интродукционната дейност е отчитането на формовото разнообразие на дървесните растения, обект на интродукция. Най-общо формите при растенията може да се поделят на ареални и безареални. Ареалните форми се наричат още географски или климатични. Поради това че в продължение на много поколения ареалната форма се развива при определен комплекс от фактори, всички нейни качества се предават в семенното й потомство. Поради тази причина при интродукцията за внос на семенни материали се определят онези географски територии от ареала на вида, които са най-подходящи съобразно с условията на новото местообитание. В дендрологичната литература географските форми се означават като вариетета (varietas, var.).
Безареалните форми може да възникнат във всички части на ареала на вида. Поради това те не са привързани към точно определен комплекс от външни условия. Те са спонтанно възникнали отклонения от вида и се означават като форми (forma, f.). Размножаването им обикновено е вегетативно поради това. че в семенното потомство не винаги се предават всички ценни качества на майчиното растение.
В парковете и градините често се използват различни сортове. Сортът е изкуствено получена разновидност на даден вид с определени морфологични, биологични и стопански качества, поддържани при висока агротехника. Ако агротехническите изисквания не се спазват, сортът изгубва своите качества. Известни са много сортове при розите, обикновения люляк, хортензиите, дойциите и др.
Освен сортовете при някои видове съществуват и клонове, каквито има при тополите, върбите и др. Клонът включва индивидите, възникнали от едно растение чрез вегетативно размножаване. Всички индивиди на клона притежават ценните качества на изходното майчино растение. Размножаването на клона е само вегетативно.