С нарастващия брой сгради в столицата и необходимостта от поддръжка на фасади, изолации и елементи на голяма височина, алпинистките услуги стават все по-търсени. Въпреки че този тип дейности често се...
Мислили ли сте си да си засадите някакво екзотично и интересно дърво в градината? Нещо, което да е уникално, рядко за нашите географски ширини, но и да може да вирее на вън, поне през по-голямата част от годината?
Някои хора садят киви, други опитват с по-популярните в южната ни съседка Гърция лимони, но малко хора се сещат за авокадо. Това растение като цяло не е характерно за умерените ширини, но доста успешно се отглежда в страни като Испания, така че не е много трудно да се адаптира и към условията на България, поне в места с по-мек климат като Бургас или района на Сандански в югозападните части на България.
Във всеки случай, нашият съвет е като начало поне да не го садите директно в земята, а да започнете с голяма и удобна саксия. Макар че растението може да издържи на кратки периоди с температури около 0 градуса, знаете по нашите ширини се случват внезапни застудявания, което може да ви изиграе лоша шега. И така, сега към подробностите.
Вземете едно узряло авокадо и го разрежете внимателно по дължина на две равни половини като внимавате изключително много да не нараните костилката в средата. най-добре е въобще да не я докосвате с ножа.
Отстранете месото от костилката, след което я измийте с топла вода. Не използвайте сапун. Не отстранявайте светло кафявото покритие на костилката, защото ако го направите рискувате нищо да не порасне от костилката.
Забийте 4 клечки за зъби от четирите страни на костилката. Едната клечка трябва да е от предната страна, втората – от задната страна, третата – от ляво и четвъртата – от дясно. Ще се получи нещо, което наподобява кръст и което ще позволи на костилката да се закрепи върху чаша с вода, но без да потъва костилката вътре. Дълбочината на пробиването трябва да е не повече от половин сантиметър.
Напълнете една чаша с вода до горе и поставете костилката от авокадо да стои частично потопена във водата като се прикрепя на повърхността с помощта на крачетата, които сте направили от клечките за зъби. Обърнете внимание, че трябва да поставите костилката така, че овалната част да сочи надолу, към дъното на чашата, а заострената трябва да е обърната нагоре и да е извън водата.
Сложете костилката на осветено място, най-добре край прозореца. Сменяйте водата на всеки два или пък три дни за да и се старайте да бъде на умерена температура. След около две или ти седмици, но по-малко от месец костилката ще започне да се променя, придобивайки друг цвят и бръчици по повърхността.
Постепенно костилката ще започне да се разцепва от горния и от долния край, а към четвъртата седмица ще покарат коренчета и ще започне да покълва от горната страна. Когато се оформят добре изразени листенца и коренче, засадете растението в саксия.
Това е препоръчително, защото като цяло растението не обича температури под 10 градуса. За сметка на това, можете да го вадите на двора или на терасата поне от ранна пролет до късна есен.