Наследството е сложен процес, регулиран от законодателството, което има за цел да гарантира справедливото разпределение на имуществото на починалия. Една от важните концепции в наследственото право на България е тази...
Ютията днес е неизменна част от бита на всяко семейство, а гладенето на дрехи е обичайно домакинско задължение. Но все повече домакини предпочитат да се отказват от класическата техника на гладене на доза в полза на ютиите с парогенератор за вертикално гладене.
Какво е специфичното на този уред, и какви са разликите от обичайната ютия?
Конструкция и принцип на работа
Класическата хоризонтална ютия премахва гънките по текстилния материал чрез директно съприкосновение на тъканта с нагорещеното желязо.
Парната ютия действа малко по-различно. Уредът се състои от електрически нагревател и непосредствено от изпарител.
С помощта на електроенергия водата в резервоара стига до температура на кипене се превръща в струя пара, която се изтласква навън под високо налягане. Парата прониква във влакната на тъканите, като изглажда дрехата.
За разлика от обикновената ютия, която работи на хоризонтална повърхност, парното устройство е вертикално. Достатъчно е да окачим дрехата на стойка или закачалка и няколко пъти да минем по нея с парна струя.
Предимства и недостатъци
Парната ютия за вертикално гладене – изпарител, има както предимства, така и недостатъци. Ето какво трябва да имаме предвид, ако искаме да си закупим подобен уред за дома.
- Ютията с парогенератор може да глади на практика всички тъкани – вълна, сатен, джинси, велур. За идеално гладене избирайте гънките, подбирайте правилен режим и температура в зависимост от типа материал.
- Безопасност при гладене – вертикалната ютия при работа не влиза в съприкосновение с дрехата, а това означава, че шансът за увреждане на тъканта е минимален;
- Не е нужно да се използва дъска за гладене – можете да спестите от нейната покупка;
- Възможност за дезинфекция – горещата пара убива микробите, което е особено важно за детските дрехи;
- Може да се използва за гладене на щори, завеси и мебели;
Единственият, но доста сериозен недостатък на ютията с парогенератор е високата цена. Тази техника ще струва доста по-скъпо от обикновената ютия. Цените на парогенераторите започват от 300 лева.
Обърнете внимание, че скъпоструващите многофункционални модели са доста габаритни, което може да доведе до проблеми с превозването и съхранението.
Видове парогенератори
Ако сте решили все пак да си купите парогенератор за вертикално гладене, определете типа устройство, което ви е необходимо:
- Парови хоризонтални ютии с вертикален изпарител – тези модели приличат на обикновените ютии. Тяхната плоча е с голямо количество отвори, чрез които се подава пара с високо налягане;
- Парни станции – ютиите с парогенератор имат 3 важни елемента – съд за вода, ютия и съединяващ ги шланг за предаване на парата;
- Изпарители – тези прибори не са ютии в класическото разбиране на тази дума. Изпарителят позволява да се почистват мебели или да се гладят малки гънки, но не може да глади вертикално.