Наследството е сложен процес, регулиран от законодателството, което има за цел да гарантира справедливото разпределение на имуществото на починалия. Една от важните концепции в наследственото право на България е тази...
Електрическите конвектори за отоплениe на помещението винаги са се радвали на популярност, и може би тази тенденция ще се запази още дълги години. Тази е обусловено от простотата и надеждност на конструкцията, лекота на монтаж, универсалност и безопасност на работа.
Какъв електрически конвектор е най-подходящ за отопление на апартамент или за къща? За правилен избор трябва внимателно да анализираме няколко важни параметъра, това ще позволи вземане на правилно решение.
На какво да обърнем внимание?
Факторите, на които следва да се обърне внимание:
- Мощност на електрическия конвектор за отопление;
- Начин на поставяне или монтаж;
- Вид нагревателни елементи;
- Особености на конструкцията на отоплителния уред;
- Тип регулатор на температурата;
- Колко безопасен е електрическият конвектор за използване;
- Има ли допълнителни функции и какви;
Мощност от величината на този параметър зависи скоростта на нагряване на помещението. За битовите електрически конвектори средно са достатъчни 0.5-2.5 киловата.
Как правилно да пресметнем, уред с каква мощност да изберем за конкретния дом.
За отправна точка се приема, че на всеки 10 квадратни метра от помещението се необходими около киловатчаса мощност, ако електрическото отопление е основен източник на топлина.
Ако изпълнява функции на допълнително, 2 пъти по-малко – 0.5 киловатчаса на 10 квадрата.
Добре би било още на етап покупка да оставим в запас 10-20% мощност – за по-сурови зими и различни извънредни обстоятелства.
Освен това,когато имаме възможност да избираме работата на електрическия конвектор, ще спестим от цената на електроенергията и ще си осигурим комфорт и в най-студената зима.
Начин за поставяне или монтаж
В жилищните помещения се използват само 3 варианта на поставяне:
- Закрепване на електрическия конвектор на винтове за стената;
- Колелца на краката – за удобно разположение и за преместване из сградата;
- На видно място остава само декоративна решетка, а целият корпус се крие под пода;
- Комбиниран начин за закрепване – присъстват винтове за окачване на стената и крака, които могат да се свалят;
Най-често в апартаментите конвектора се окачва на стената. Пространството така или иначе е ограничено, а това означава, че проводникът на захранването няма да ни се преплита под краката.
Придвижването на отоплителния уред из помещенията добавя мобилност към такова решение, а скритото разположение на корпуса в пода е много необичаен подход към монтаж на системата за отопление.
Но универсалните електрически конвектори съвместяват най-търсените от потребителя характеристики, макар и подовите уреди да се радват на заслужена популярност.
Регулатори на температура
Терморегулаторите на конвекторите са механични и електронни. Първите са малко по-евтини, няма опасност при спад на напрежението, но задържат точно избраната температура.
Има отклонения от 1-3 градуса. Конвекторите с електронни терморегулатори пестят енергия, но са по-скъпи.